Niemiecka płaca minimalna zawieszona tylko dla części polskich przewoźników - chaos prawny

Niemieckie władze podjęły w dniu 30.0.2015 r. decyzję o  zawieszeniu  wykonywania i egzekwowania przepisów dotyczących wyłącznie przejazdów tranzytowych w odniesieniu do polskich przewoźników - do czasu wyjaśnienia przez Komisję Europejską zgodności nowych niemieckich przepisów z prawem unijnym.

W przypadku operacji transportowych, które nie są tranzytem (przejazdy transgraniczne, kabotaż), niemiecka płaca minimalna obowiązuje w dalszym ciągu.

- „Sukces negocjacyjny polskiego rządu jest połowiczny. Zawieszenie przepisów o płacy minimalnej wyłącznie w stosunku do przewozów tranzytowych nie rozwiązuje problemu. Tranzyt stanowi tylko około jednej trzeciej przejazdów, które polskie ciężarówki wykonują na terenie Niemiec. Ogólną liczbę tych przejazdów szacuje się na prawie dziesięć milionów rocznie. Różnicowanie zasad wynagradzania kierowców w zależności, czy jadą przez Niemcy tranzytem czy też wykonują kabotaż lub inne przejazdy niebędące tranzytem otwierać może pracownikom drogę do skarżenia takiego różnicowania przed sądami pracy. Argumentem, który kierowcy będą podnosić, będzie dyskryminacja przez pracodawcę: nie może być rażąco inaczej traktowany kierowca jadący z Poznania do Freiburga od kierowcy jadącego dokładnie tą samą trasą przez całe terytorium Niemiec kilka kilometrów dalej do Szwajcarii. Obowiązujące przepisy polskie i niemieckie oraz przekazane nam interpretacje niemieckich urzędów dopuszczają możliwość zachowania dotychczasowych zasad rozliczeń z kierowcami dzięki niewielkiej modyfikacji dokumentacji pracowniczej.” – Powiedział dla portalu www.RynekDelegowania.pl Tomasz Major, Partner Zarządzający w Kancelarii Brighton&Wood (www.brightonwood.com) – wiodącej kancelarii obsługującej polskie firmy kierujące pracowników za granicę.

 


W każdy czwartek o godzinie 11.00 odbywa się spotkanie online poświęcone delegowaniu pracowników za granicę (www.delegowanie.pl/online).

Spotkania są bezpłatne dla wszystkich  Członków IPP oraz dla Członków Premium IPP.

Oto programy najbliższych spotkań: www.delegowanie.pl/online

Bądź na bieżąco. Korzystaj ze sprawdzonej i praktycznej wiedzy n/t delegowania. Bądź członkiem elity firm delegujących. Współtwórz środowisko firm delegujących. Zmieniaj rzeczywistość i realia delegowania w Europie. Przystąp do IPP: www.delegowanie.pl/member  

Wszystkie firmy, które przystępują do IPP w lecie 2016 roku otrzymują w prezencie wart 9.900 PLN komplet najnowszych komentarzy n/t delegowania: http://delegowanie.pl/komentarze oraz jeszcze jeden atrakcyjny i przydatny w pracy upominek.

Jeżeli nie chcesz czekać na seminarium online i chcesz już teraz wysłuchać wykładu oraz otrzymać obszerne materiały (opinia, publikacja itp.) na ten temat, to skorzystaj z dostępu do Bazy Wiedzy: www.delegowanie.pl/wiedza

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia doświadczonych prawników z Kancelarii Brighton&Wood: www.brightonwood.com. Pierwszeństwo w korzystaniu ze wsparcia Brighton&Wood przysługuje Członkom IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz firmom korzystającym z usług portalu www.Delegowanie.pl.

Potrzebujesz skutecznej dokumentacji? Prowadzisz firmę delegującą i masz kontrolę w kraju lub za granicą? Masz problemy z uzyskaniem A1? ZUS chce wycofać wydane Ci wcześniej formularze A1? ZUS chce dokonać przypisu składek w twojej firmie? Chcesz sprawdzić, czy prawidłowo delegujesz i czy prawidłowo naliczasz pensje, składki i inne należności publicznoprawne? – zgłoś się po profesjonale wsparcie do Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com

Życzysz sobie indywidualnej konsultacji z Tomaszem Majorem? – zaznacz tę opcję zgłaszając się po konsultację w Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com.