Płaca minimalna w Niemczech a polska branża transportowa

1.1.2015 roku weszły w życie nowe przepisy niemieckie. Po raz pierwszy w historii Republika Federalna Niemiec wprowadziła obowiązek przestrzegania przez wszystkich pracodawców, także tych zagranicznych, przepisów o minimalnym wynagrodzeniu.

Nowa regulacja dotknęła w sposób najbardziej drastyczny branżę transportową.

Dotychczasowe modele zatrudnienia kierowców w polskich firmach transportowych legły w gruzach.

Za każdą godzinę pracy firma transportowa musi płacić kierowcy po 1.1.2015 roku 8,5 EUR. Niezależnie od tego, czy kierowca jedzie tranzytem, czy też Niemcy są krajem docelowym.

Izba Pracodawców Polskich (www.ipp.org.pl) jest nieprzerwanie od roku 2006 największą organizacją polską zrzeszającą firmy zajmujące się transgranicznym zatrudnieniem pracowników. W roku 2014 z usług i wsparcia Izby Pracodawców Polskich skorzystało ponad 1700 firm delegujących pracowników za granicę. Wśród nich jest też ponad 100 firm zajmujących się transportem międzynarodowym.

W grudniu 2014 roku Izba otrzymała od niemieckich władz pisemne wiążące obszerne wyjaśnienia dotyczące nowego stanu prawnego po 1.1.2015 r.

Obejmują one następujące zagadnienia:

  1. Definicja płacy minimalnej i jej zastosowanie do kierowców w przypadku przejazdów z/do Niemiec oraz przejazdów tranzytowych;
  2. Obowiązkowa notyfikacja i związane z nią nowe obowiązki meldunkowe (dotyczy to także tranzytu przez Niemcy);
  3. Nowe obowiązki w zakresie dokumentowania czasu pracy kierowców (dotyczy to także tranzytu przez Niemcy);
  4. Nowe obowiązki w zakresie przechowywania i udostępniania niemieckiej administracji dokumentacji związanej z wynagrodzeniami, czasem pracy etc.

Na najbliższym spotkaniu, które odbędzie się w Krakowie w dniu 19.03.2015 roku w godzinach od 9.00 do 11.00 omówione zostaną praktyczne aspekty wynagradzania kierowców przemieszczających się przez Niemcy po 1.1.2015 roku. Omówione zostaną także wyjaśnienia niemieckich władz.

Program spotkania:

  • Definicja płacy minimalnej i jej zastosowanie do kierowców w przypadku przejazdów z/do Niemiec oraz przejazdów tranzytowych;
  • Obowiązkowa notyfikacja i związane z nią nowe obowiązki meldunkowe (dotyczy to także tranzytu przez Niemcy);
  • Nowe obowiązki w zakresie dokumentowania czasu pracy kierowców (dotyczy to także tranzytu przez Niemcy);
  • Nowe obowiązki w zakresie przechowywania i udostępniania niemieckiej administracji dokumentacji związanej z wynagrodzeniami, czasem pracy etc.
  • Nowe niemieckie przepisy a dotychczasowa praktyka polskich firm
  • Ryczałty w świetle najnowszego orzecznictwa
  • Minimalna stawka 8,5 euro w Niemczech, ryczałty i inne utrudnienia – jak poradzić sobie w gąszczu przepisów – alternatywne modele zatrudniania kierowców

Spotkanie prowadzone są przez niekwestionowanych ekspertów-praktyków w dziedzinie delegowania. Formuła spotkań organizowanych przez Izbę Pracodawców Polskich i portal Delegowanie.pl nie zmieniła się od 15 lat: na spotkania nie są zapraszani ani urzędnicy szkodzący polskim firmom ani teoretyzujący naukowcy i inni doradcy proponujący rozwiązania nierentowne, niebiznesowe i nierealne. Spotkania mają charakter praktycznych warsztatów, podczas których omawiane są konkretne rozwiązania dla firm. Doświadczeni praktycy omawiają konkretne przypadki rozstrzygane przez sądy oraz praktykę poszczególnych instytucji polskich i zagranicznych. Uczestnicy spotkań zabierają ze sobą konkretne rozwiązania dla firm i odpowiedzi na liczne pytania, które ich nurtują w codziennej pracy.

Ze względu na praktyczny charakter spotkań liczba uczestników seminarium została ściśle ograniczona. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.

Z uwagi na praktyczny i techniczny charakter spotkania oraz na ograniczoną liczbę miejsc prosimy przedstawicieli instytucji państwowych, samorządowych, uczelni, organizacji pracodawców, a także kancelarii prawnych i podatkowych o niezgłaszanie się na seminarium. Adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych zapraszamy na specjalistyczne szkolenia dedykowane dla wolnych zawodów.

Informacje szczegółowe:


W każdy czwartek o godzinie 11.00 odbywa się spotkanie online poświęcone delegowaniu pracowników za granicę (www.delegowanie.pl/online).

Spotkania są bezpłatne dla wszystkich  Członków IPP oraz dla Członków Premium IPP.

Oto programy najbliższych spotkań: www.delegowanie.pl/online

Bądź na bieżąco. Korzystaj ze sprawdzonej i praktycznej wiedzy n/t delegowania. Bądź członkiem elity firm delegujących. Współtwórz środowisko firm delegujących. Zmieniaj rzeczywistość i realia delegowania w Europie. Przystąp do IPP: www.delegowanie.pl/member  

Wszystkie firmy, które przystępują do IPP w lecie 2016 roku otrzymują w prezencie wart 9.900 PLN komplet najnowszych komentarzy n/t delegowania: http://delegowanie.pl/komentarze oraz jeszcze jeden atrakcyjny i przydatny w pracy upominek.

Jeżeli nie chcesz czekać na seminarium online i chcesz już teraz wysłuchać wykładu oraz otrzymać obszerne materiały (opinia, publikacja itp.) na ten temat, to skorzystaj z dostępu do Bazy Wiedzy: www.delegowanie.pl/wiedza

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia doświadczonych prawników z Kancelarii Brighton&Wood: www.brightonwood.com. Pierwszeństwo w korzystaniu ze wsparcia Brighton&Wood przysługuje Członkom IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz firmom korzystającym z usług portalu www.Delegowanie.pl.

Potrzebujesz skutecznej dokumentacji? Prowadzisz firmę delegującą i masz kontrolę w kraju lub za granicą? Masz problemy z uzyskaniem A1? ZUS chce wycofać wydane Ci wcześniej formularze A1? ZUS chce dokonać przypisu składek w twojej firmie? Chcesz sprawdzić, czy prawidłowo delegujesz i czy prawidłowo naliczasz pensje, składki i inne należności publicznoprawne? – zgłoś się po profesjonale wsparcie do Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com

Życzysz sobie indywidualnej konsultacji z Tomaszem Majorem? – zaznacz tę opcję zgłaszając się po konsultację w Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com.