Maj 2016

Polskie i europejskie instytucje walczą z firmami delegującymi

 W ostatnich tygodniach miała miejsce kumulacja złych wiadomości dla polskich firm delegujących:

Komisja ignoruje głos parlamentów krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Będzie rewizja Dyrektywy 96/71

Przewodniczący KE Juncker zapowiedział kontynuowanie prac nad rewizją Dyrektywy 96/71. W swoim przemówieniu w dniu 23.05.2016 potwierdził, że Komisja zignoruje kompletnie głos parlamentów krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które w swoich uzasadnionych opiniach uznały, że Komisja naruszyła swym wnioskiem legislacyjnym zasadę pomocniczości.

Oto fragment przemówienia Junckera:

Zalecenia dla polskiego rządu w/s rewizji dyrektywy 96/71

W swoim piśmie do Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z dnia 18.05.2016 r. Prezes IPP i Prezydent EEEV Tomasz Major zwrócił uwagę na ogromne w ostatnich dniach zaangażowanie partnerów społecznych i państw członkowskich sprzyjających rewizji dyrektywy 96/71.

opodatkowanie zleceniobiorców delegowanych za granicę: polski fiskus żąda podwójnych podatków od zleceniobirców delegowanych

Opodatkowanie transgraniczne zleceniobiorców to nadal temat budzący wiele wątpliwości. Dlatego na najbliższym spotkaniu online dla firm, które odbędzie się już w najbliższy czwartek oraz na najbliższym seminarium w Krakowie 9.06.2016 wyjaśnimy te dwa podstawowe zagadnienia:

- miejsce opodatkowania zleceniobiorców zatrudnionych przez agencję pracy tymczasowej i delegowanych za granicę (w tym przypadku do Holandii),

- zwolnienie z podatku dochodowego w Polsce kwoty odpowiadającej 30% diety za dzień pobytu zleceniobiorcy w za granicą (w tym przypadku w Holandii).

Stanowisko polskich organów podatkowych jest takie, że na firmie delegującej, jako płatniku ciąży obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodów uzyskanych przez te osoby z tytułu zawartych umów zlecenia, za zadania realizowane za granicą bez względu na długość okresu pobytu tych osób za granicą.

Sejm uchwalił Ustawę o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług

Ustawa wchodzi w życie w dniu 18.06.2016 r.

Ustawa w zakresie swojej regulacji wdraża:

  1. dyrektywę 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (Dz. Urz. WE L 18 z 21.01.1997, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 5, t. 2, str. 431);
  2. dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/67/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, zmieniającą rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym („rozporządzenie w sprawie IMI”) (Dz. Urz. UE L 159 z 28.05.2014, str. 11).

polski fiskus rusza na firmy delegujące: ważny wyrok WSA w sprawie opodatkowania diet - delegowanie to zdarzenie ciągłe a nie incydentalne

Niejednokrotnie informowaliśmy Państwa o wyrokach i interpretacjach urzędowych dotyczących opodatkowania i oskładkowania należności z tytułu podróży zagranicznych odbywanych przez pracowników i zleceniobiorców.

Pismo Tomasza Majora do Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera: wezwanie do zdyscyplinowania Komisarz Thyssen i podległych jej służb

W dniu 16.05.2016 Tomasz Major wystąpił w imieniu przedsiębiorców delegujących oraz ich europejskich zleceniodawców do szefa Komisji Europejskiej z obszernym pismem w/s rozpoczęcia procedury żółtej kartki.

W swym piśmie Prezes Izby Pracodawców Polskich oraz Prezydent Europejskiej Federacji Pracodawców podkreślił na wstępie, że parlamentarne jedenastu państw członkowskich Unii Europejskiej udowodniły w swoich uzasadnionych opiniach, że Komisja naruszyła w sposób drastyczny fundamentalną zasadę pomocniczości.

drakońskie kary wymierzane polskim firmom delegującym do Francji

Szanowni Państwo!

Przypominamy o nowych obowiązkach związanych z delegowaniem pracowników do Francji.

Polska firma zobowiązana jest do wskazania na terenie Francji swojego przedstawiciela (mieszkającego na terenie Francji) oraz miejsca (na terenie Francji), w którym przechowywane są sporządzone w j. francuskim dokumenty firmy i płacowe.

Z korespondencji, jaka kierowana jest do polskich firm oraz z uzasadnień decyzji o wymierzanych karach wynika, że przedstawiciel musi także biegle władać j. francuskim.

Za niewypełnienie tych formalności grożą grzywny do pół miliona euro.

Z informacji, jakie otrzymujemy od kilku tygodni od inspektorów francuskich wynika, że zgodnie z wewnętrznymi wytycznymi ministerstwa pracy, inspektorzy są zobligowani do wymierzania grzywien w możliwie dotkliwej i odstraszającej wysokości.  

Grzywny administracyjne grożą zarówno polskiej spółce, jak i jej zarządowi.

Oficjalna Publikacja Opinii IPP i EEEV w/s projektu rewizji dyrektywy 96/71

Parlamenty jedenastu krajów UE zgłosiły zastrzeżenia do zaproponowanej przez Komisję Europejską zmiany przepisów o pracownikach delegowanych, uruchamiając tzw. procedurę żółtej kartki. Komisja powinna teraz ponownie przeanalizować swój projekt.

Według danych udostępnionych przez Komisję zastrzeżenia zgłosiły parlamenty Polski, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Chorwacji, Węgier, Łotwy, Litwy i Rumunii. Mają one w sumie 20 głosów, przyznanych przez unijny traktat. Aby uruchomić "procedurę żółtej kartki" w sprawie projektu przepisów UE, wystarczy 19 głosów.

Tomasz Major wzywa Komisarz Bieńkowską do podjęcia stanowczych działań zmierzających do odstąpienia przez Komisję Europejską od dalszego procedowania nad projektem rewizji Dyrektywy 96/71

Działający w imieniu przedsiębiorców delegujących oraz ich europejskich zleceniodawców Prezes Izby Pracodawców Polskich oraz Prezydent Europejskiej Federacji Pracodawców wezwał w swoim liście z dnia 13.05.2016 r. Panią Komisarz Bieńkowską do podjęcia stanowczych działań zmierzających do odstąpienia przez Komisję Europejską od dalszego procedowania nad tym nieudanym pod względem poprawności legislacyjnej, wadliwym prawnie i szkodliwym dla wspólnego rynku wnioskiem legislacyjnym.