inspektorzy pracy czytają fora internetowe i reagują na wskazane tam nieprawidłowości - wywiad z rzecznikiem PIP

Jak już Państwa informowaliśmy, w 2015 r. Państwowa Inspekcja Pracy chce skontrolować 88 tys. podmiotów. Szczegółową kontrolą zostaną objęte mają być zakłady zatrudniające pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych. 

Obecnie pojawił się postulat Państwowej Inspekcja Pracy, aby inspektor pracy mógł skontrolować firmę bez zapowiedzi.

W Sejmie znajduje się poselski projekt ustawy wyłączający kontrole PIP spod rygoru stosowania przepisów ustawy
o swobodzie działalności gospodarczej. Przewiduje on zniesienie obowiązku uprzedzania z siedmiodniowym wyprzedzeniem pracodawców o planowanej kontroli oraz zwolnienie inspektorów z obowiązku okazania upoważnienia do przeprowadzania działań na terenie zakładu pracy.

Zdaniem Inspekcji Pracy obowiązek doręczania upoważnień do kontroli przedsiębiorców (w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej i w konsekwencji – w art. 24 ust. 3 ustawy o PIP), negatywnie wpływa na organizację pracy Państwowej Inspekcji Pracy i skuteczność działań jej organów. Rzecznik PIP stwierdziła, że „więcej czasu trzeba poświęcić na czynności poprzedzające rozpoczęcie kontroli, aby dokładnie ustalić dane kontrolowanego przedsiębiorcy przed wystawieniem upoważnienia. Inspektor pracy dysponujący jednym upoważnieniem nie może swobodnie podjąć kontroli u innego pracodawcy – np. 
u wszystkich podwykonawców zatrudnionych przez inwestora na placu budowy.

Inny problem wynika z tego, że ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zobowiązuje inspektora pracy do przekazania podmiotowi kontrolowanemu upoważnienia w terminie 3 dni od wszczęcia kontroli (art. 79a ust. 1), jeśli podjęto ją  bez upoważnienia. 
W praktyce jednak często się zdarza, że po rozpoczęciu kontroli, w sytuacjach wymagających niezwłocznego podejmowania działań – np. u podwykonawców na budowach – trudno jest w ciągu trzech dni zlokalizować siedzibę i nazwę przedsiębiorcy. Niejednokrotnie się zdarza, że pracownicy lub osoby świadczące pracę  nie są w stanie lub nie chcą wskazać, na czyją rzecz  ją świadczą. Z tego względu dopełnienie obowiązku doręczenia podmiotowi kontrolowanemu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli w ciągu trzech dni jest często niemożliwe. Trudności
w uzyskaniu danych o podmiocie kontrolowanym oraz potrzeba powrotu do siedziby okręgowego inspektoratu pracy w celu uzyskania upoważnienia, w istotny sposób zmniejszają skuteczność i efektywność działania inspektorów pracy.”.

Inspekcja pracy poinformowała także, że na bieżąco monitoruje media, także internet, reagując na informacje o nieprawidłowościach, jeśli zawierają nazwę firmy. Jak powiedziała rzecznik PIP - niejednokrotnie się zdarzyło, że otrzymany od mediów sygnał o naruszeniach prawa spowodował natychmiastową kontrolę PIP.

Partnerem Merytorycznym Portalu RynekDelegowania.pl jest Kancelaria Brighton&Wood (www.BrightonWood.com) – wiodąca kancelaria obsługująca polskie firmy delegujące pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców.


W każdy czwartek o godzinie 11.00 odbywa się spotkanie online poświęcone delegowaniu pracowników za granicę (www.delegowanie.pl/online).

Spotkania są bezpłatne dla wszystkich  Członków IPP oraz dla Członków Premium IPP.

Oto programy najbliższych spotkań: www.delegowanie.pl/online

Bądź na bieżąco. Korzystaj ze sprawdzonej i praktycznej wiedzy n/t delegowania. Bądź członkiem elity firm delegujących. Współtwórz środowisko firm delegujących. Zmieniaj rzeczywistość i realia delegowania w Europie. Przystąp do IPP: www.delegowanie.pl/member  

Wszystkie firmy, które przystępują do IPP w lecie 2016 roku otrzymują w prezencie wart 9.900 PLN komplet najnowszych komentarzy n/t delegowania: http://delegowanie.pl/komentarze oraz jeszcze jeden atrakcyjny i przydatny w pracy upominek.

Jeżeli nie chcesz czekać na seminarium online i chcesz już teraz wysłuchać wykładu oraz otrzymać obszerne materiały (opinia, publikacja itp.) na ten temat, to skorzystaj z dostępu do Bazy Wiedzy: www.delegowanie.pl/wiedza

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia doświadczonych prawników z Kancelarii Brighton&Wood: www.brightonwood.com. Pierwszeństwo w korzystaniu ze wsparcia Brighton&Wood przysługuje Członkom IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz firmom korzystającym z usług portalu www.Delegowanie.pl.

Potrzebujesz skutecznej dokumentacji? Prowadzisz firmę delegującą i masz kontrolę w kraju lub za granicą? Masz problemy z uzyskaniem A1? ZUS chce wycofać wydane Ci wcześniej formularze A1? ZUS chce dokonać przypisu składek w twojej firmie? Chcesz sprawdzić, czy prawidłowo delegujesz i czy prawidłowo naliczasz pensje, składki i inne należności publicznoprawne? – zgłoś się po profesjonale wsparcie do Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com

Życzysz sobie indywidualnej konsultacji z Tomaszem Majorem? – zaznacz tę opcję zgłaszając się po konsultację w Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com.